Results

MOST CREATIVE LEARNING THROUGH PLAY (EARLY YEARS)

WINNER

Aberdour School, Tadworth

FINALISTS

  • Bilton Grange Preparatory School, Rugby
  • Great Walstead School, Lindfield
  • Wells Cathedral School, Wells
  • Monkton Combe School, Bath

HIGHLY COMMENDED

  • Downsend School, Leatherhead
  • Elstree School, Reading
  • Beechwood Park School, St Albans
  • Brighton College, Brighton
  • Ipswich School, Ipswich
  • The Manor Preparatory School, Abingdon
  • Claremont Fan Court School, Esher
  • Malborough House School, Cranbrook
  • St Neot's Preparatory School, Hook
  • Stroud School, Romsey

MOST INNOVATIVE TECHNOLOGY-LED TEACHING

WINNER

Minerva’s Virtual Academy

FINALISTS

  • Harrow School Online
  • Bedford Girls' School, Bedford
  • Brockhurst and Marlston House Schools, Newbury
  • Reed's School, Cobham
  • HIGHLY COMMENDED

    • Aberdour School, Tadworth
    • Lycée International de Londres Winston Churchill, Wembley
    • Myddelton College, Denbigh
    • South Lee, Bury St Edmunds
    • ACS Cobham International School, Cobham
    • Moulsford School, Moulsford
    • Royal Hospital School, Ipswich
    • St George's School, Ascot
    • RGS Springfield, Worcester
    • Edgbaston High School for Girls, Edgbaston

    BEST SENSE OF HUMOUR

    WINNER

    Monkton Combe School, Bath

    FINALISTS

    • d'Overbroeck's, Oxford
    • Shiplake College, Henley-on-Thames
    • Town Close Prep School, Norwich
    • St Ronan's School, Hawkhurst

    HIGHLY COMMENDED

    • Elstree School, Reading
    • Solefield School, Sevenoaks
    • ACS Cobham International School, Cobham
    • Bedford Modern School, Bedford
    • Blundell's Preparatory School, Tiverton
    • Broomfield House School, Richmond
    • Channing School, Highgate
    • Greenfield, Woking
    • The Kingsley School, Leamington Spa
    • Wellington School, Wellington

    MOST INVENTIVE SPORTS PROGRAMME

    WINNER

    Forres Sandle Manor, Fordingbridge

    FINALISTS

  • Beech Hall School, Macclesfield
  • St David's College, Llandudno
  • Myddelton College, Denbeigh
  • Holme Grange, Wokingham
  • HIGHLY COMMENDED

    • Brighton College, Brighton
    • Brooke House College, Market Harborough
    • Bryanston School, Blandford
    • Edgbaston High School for Girls, Edgbaston
    • Sedbergh School, Sedbergh
    • Colchester High School, Colchester
    • St Joseph's in the Park, Hertingfordbury
    • Repton School, Derby
    • Rugby School, Rugby
    • St James Senior Boys' School, Ashford

    OUTSTANDING PASTORAL CARE

    WINNER

    Farleigh School, Andover

    FINALISTS

    • Longacre School, Shamley Green
    • Cheltenham College, Cheltenham
    • Queen Ethelburga’s Collegiate, York
    • Brighton College, Brighton

    HIGHLY COMMENDED

    • Caldicott, Farnham Royal
    • Downe House, Thatcham
    • Berkhamsted Schools Group, Berkhamsted
    • Taunton School, Taunton
    • Cumnor House Sussex, Danehill
    • Cottesmore School, Pease Pottage
    • Greenfield School, Woking
    • The Kingsley School, Leamington Spa
    • Gosfield School, Gosfield
    • Holme Grange School, Wokingham

    HAPPIEST BOARDING SCHOOL

    WINNER

    Repton School, Repton

    FINALISTS

  • Brambletye, East Grinstead
  • Bedford School, Bedford
  • The Junior King's School, Canterbury
  • Lord Wandsworth College, Hook
  • HIGHLY COMMENDED

    • Dragon School, Oxford
    • Cheltenham College, Cheltenham
    • Cottesmore School, Pease Pottage
    • Benenden, Cranbrook
    • Hatherop Castle School, Hatherop
    • The Royal School, Haslemere
    • Millfield Preparatory School, Glastonbury
    • Queen Ethelburga’s Collegiate, York
    • Mount Kelly, Tavistock
    • Cheam School, Headley

    ORIGINALITY IN TEACHING MUSIC AND THE ARTS

    WINNER

    Prince’s Gardens Preparatory School, London

    FINALISTS

    • Taunton School, Taunton
    • The Manor Preparatory School, Abingdon
    • Bede’s School, East Sussex
    • Perrott Hill School, Crewkerne

    HIGHLY COMMENDED

    • Queen Ethelburga’s Collegiate, York
    • Mount Kelly, Tavistock
    • Kings Monkton School, Cardiff
    • Box Hill School, Dorking
    • ACS Cobham International School, Cobham
    • Colston's Lower School, Bristol
    • Ipswich School, Ipswich
    • St Andrew's Prep, Eastbourne
    • Beaudesert Park School, Stroud
    • Cranleigh Preparatory School, Cranleigh

    GIVING SOMETHING BACK

    WINNER

    Benenden School, Cranbrook

    FINALISTS

    • Sidcot School, Winscombe
    • The Portsmouth Grammar School, Portsmouth
    • Beaudesert Park School, Stroud
    • Felsted School, Dunmow

    HIGHLY COMMENDED

    • Blundell's School, Tiverton
    • Magdalen College School, Oxford
    • Queen Ethelburga’s Collegiate, York
    • Eastbourne College, Eastbourne
    • Bedford School, Bedford
    • Holmewood House School, Tunbridge Wells
    • St Michael's Preparatory School, Sevenoaks
    • West Buckland School, Barnstaple
    • The King's School, Gloucester
    • Thornton College, Milton Keynes

    SPECIAL SIXTH FORM

    WINNER

    Ipswich School, Ipswich

    FINALISTS

    • The Royal School, Haslemere
    • Monkton Combe School, Bath
    • The Marist School, Ascot
    • West Buckland School, Barnstaple

    HIGHLY COMMENDED

    • Ipswich High School, Ipswich
    • Queen Margaret's School for Girls, York
    • Royal High School Bath, Bath
    • Truro School, Truro
    • Mayfield School, Mayfield
    • The National Mathematics and Science College, Westwood Way
    • Akeley Wood School, Buckingham
    • Ewell Castle School, Ewell
    • Queen Ethelburga’s Collegiate, York
    • Framlingham College, Framlingham

    EMPOWERING YOUNG ENTREPRENEURS

    WINNER

    Francis Holland School, Sloane Square, London

    FINALISTS

    • Embley, Romsey
    • Bedford School, Bedford
    • St Joseph's College, Ipswich
    • Gresham's School, Holt

    HIGHLY COMMENDED

    • Dorset House School, Bury
    • Truro High School for Girls, Truro
    • Sherborne School, Sherborne
    • Exeter School, Exeter
    • The Village Prep School, London
    • Queen Ethelburga’s Collegiate, York
    • Bloxham School, Banbury
    • Reddam House, Wokingham
    • Aberdour School, Tadworth

    BEST EXPERIENTIAL LEARNING

    WINNER

    Headington School, Oxford

    FINALISTS

    • Churcher’s College Junior School & Nursery, Liphook
    • Norwich High School for Girls, Norwich
    • Wychwood School, Oxford
    • The Queen’s Lower School, Chester

    HIGHLY COMMENDED

    • Aberdour School, Tadworth
    • Dragon School, Oxford
    • Millfield Preparatory School, Glastonbury
    • Halstead Preparatory School for Girls, Woking
    • Quinton House School, Upton
    • Chandlings Prep School, Oxford
    • The Marist School, Ascot
    • Prince's Gardens Preparatory School, Kensington
    • Brighton College, Brighton
    • Saint Ronan’s School, Hawkhurst